Iridium
Původ názvu
Pojmenováno po řecké bohyni Iris, jejímž znamením byla duha kvůli barevnosti sloučenin iridia.
Vlastnosti
Iridium je šedivě bílý lesklý kov. Je pevný, poměrně tvrdý, ale křehký. Je mimořádně chemicky odolný, patří mezi ušlechtilé kovy. Patří do skupiny těžkých platinových kovů.
Výskyt
Iridium se řadí mezi mimořádně vzácné prvky. Protože se platinové kovy vyskytují vždy pohromadě, je iridium přítomno všude tam, kde se nacházejí ostatní platinové kovy. V přírodě se nachází výhradně v ryzím stavu. Iridium se vyrábí z přírodního materiálu osmirida nebo iridiosmia, slitiny obou prvků, která se nachází převážně na Aljašce a Jižní Africe.
Výroba a příprava
iridium se podobně jako ruthenium, rhodium a osmium získává při separaci platinových kovů, kdy se dělí na základě rozpustnosti svých sloučenin. Kovové iridium se pak vyrábí redukcí vodíkem.
Použití
Iridium nachází využití jako součást tvrdých, odolných slitin. Používá se také na výrobu svíček s dlouhou životností do spalovacích motorů. Chemickou odolností předčí iridium i platinu, proto se v chemické praxi využívá na výrobu různých elektrod, kelímků a nástrojů, které musí vydržet náročné podmínky
Zajímavosti
Kovové iridium se nerozpouští ani v lučavce královské.
Fyzikálně-chemickými výpočty bylo zjištěno, že by iridium mohlo být stabilní ve sloučeninách v oxidačním číslem IX, například jako fluorid iridutý (IrF9). V laboratoři ale tyto sloučeniny zatím připraveny nebyly.