Rhenium
Původ názvu
Podle německé řeky Rýn
Vlastnosti
Rhenium je šedobílý kov. Má velmi vysokou teplotu tání, patří spolu s uhlíkem a wolframem mezi nejobtížněji tavitelné kovy. Rhenium má velmi dobrou odolnost vůči korozi, chemické vlastnosti jsou částečně podobné jako má molybden, částečně se blíží k vlastnostem prvků skupiny platiny.
Výskyt
Koncentrace rhenia v zemské kůře je až neuvěřitelně malá, navíc je zde rhenium značně rozšířeno, nemá žásný minerál. Po chemické stránce rhenium připomíná molybden, proto bývá rhenium nahromaděnov molybdenových rudách.
Výroba a příprava
Rhenium se vyrábí z polétavých prachů, které vznikají při pražení Cu a Mo. Rhenium se oxiduje na oxid rhenistý, ten se pak převádí na rhenistan amonný, který se následně redukuje za vysoké teploty vodíkem.
Použití
Širšímu využití rhenia brání jeho velká cena. Využívá se k výrobě součástek do speciálních zařízení, žhavících vláken, odporových drátu elektrických pecí, termoleketrických článků. Významné je použití rhenia jako katalyzátorů hydrogenačních a dehydrogenačních reakcí v petrochemickém průmyslu.
Zajímavosti
Rhenium je vůbec posledním prvkem nacházejícím se v přírodě, který byl objeven. Může za to jeho vzácnost a absence minerálů.